Tahle karta se mi vůbec nelíbí! - techniky práce s obrázkovými kartami v kariérovém poradenství

Helena Košťálová

„Tak tahle karta se mi vůbec nelíbí! Ten hroznej strašák!“ vykřikne klientka na lekci kariérového poradenství.
Klient, který kartu pro svoji kolegyni vybral, se omlouvá: „Já to nemyslel zle. Ty jsi vyprávěla, jak tě práce baví a jak do toho dáváš všechno a tak jsem tu našel kartičku, kde jsou krásné slunečnice. A toho strašáka jsem si ani nevšimnul. A vlastně mi nepřipadá hrozný, vždyť se usmívá.“
„Ale mě přijde stašidelnej, bojím se ho. A slunečnice, to mě ani nenapadlo…“

Vypadá to na konflikt ve skupině hned v úvodní seznamovací aktivitě, ale vyčkávám. „Co vám na té kartě tak vadí?“ „No ten strašák tady vepředu. Vypadá jako…jako takový generál. Co by mi chtěl pořád diktovat, co mám dělat…ježišmarjá…já už vím! On mi připomíná bývalého šéfa. Teď jsem si uvědomila, co mi tak moc vadilo v minulé práci. Ten můj šéf – vůbec mě nenechal pracovat samostatně, stále mě kontroloval, měnil zadání, to proto jsem tam byla tak nešťastná. A jsem ráda, že teď mám práci, kde mám velkou volnost a důvěru. „

Klientka si právě sama diagnostikovala jedno z klíčových kritérií, které musí být splněno, aby byla v práci spokojená. A já, poradkyně a lektorka kurzu, jsem nemusela ani „radit“ ani rozebírat její situaci. Stačilo podpořit proces hledání symbolů a asociací. Jeden obrázek někdy vydá za tisíc slov.

A co vlastně bylo zadání úvodní aktivity? Nejprve se všichni ve skupině představili a stručně pohovořili o své práci. Každý účastník pro své kolegy pak vybral kartičku, která mu k yprávění o sobě přišla jako vhodná ilustrace. Následná reflexe toho, co přesně se mi „hezkých“ kartách líbí a co mi vadí na těch „ošklivých“ dovede klienty k informacím, co je v práci motivuje, nakolik uplatňují své silné stránky či jaký styl práce jim vyhovuje.

Metod a postupů, jak využít obrázkové karty či jiné kreativní prostředky v kariérovém poradenství známe v EKS hodně. Rádi je využíváme v práci s klienty. A rádi se o své zkušenosti podělíme na našich kurzech. Přijďte si vyzkoušet nové techniky na kurzy Využití obrázkových karet a fotografií v kariérovém poradenství nebo Techniky arteterapie v kariérovém poradenství.

Související témata: Fotogalerie: