Moje povolání mě upřímně baví

Markéta Cudlínová

Co je pro vás v práci důležité? A jak vypadá zaměstnání vašich snů? Známe to všichni, když máme možnost dělat práci, která nás baví, mnohem lépe se nám ráno vstává z postele. A na co se do práce těší například programátor v mezinárodní společnosti? Přinášíme vám třetí rozhovor ze série „Co mě v práci motivuje“.

 

Josef Jelínek měl již od svých 12-ti let, kdy dostal svůj první 8bitový počítač, jasnou představu o svém budoucím povolání. A jako programátor pracuje nyní již více než deset let. V technickém světě se cítí jako ryba ve vodě, což dokládá například i fakt, že lyžovat se naučil pomocí videí na „youtubu“. Má rád sladké a skládání Rubikovy kostky.

Do práce se nejvíce těším, když...

buď vím, co přesně musím udělat, abych dokončil nebo citelně pokročil s aktuálním projektem, nebo když začínám pracovat na nějakém zbrusu novém. Někdy je potřeba se na problém po usilovném a zdánlivě beznadějném přemýšlení vyspat a dát mozku prostor ke zpracování údajů na pozadí. Když se pak objeví "heuréka" moment, po kterém je mnohem jasnější, jak dále v práci postupovat, o to více se do práce těším.

Abych byl v práci spokojený, potřebuji...

mít opakovaný pocit zadostiučinění z dobře vykonané práce či vyřešeného problému. Dále jsou nezbytné dobré pracovní mezilidské vztahy, bez kterých je úspěch týmu prakticky nemožný. Velmi pomáhá vidět smysl výsledků práce a projektů na lidech, kteří je používají (i když často berou jako samozřejmost). V neposlední řadě je z mnoha důvodů potřeba, aby práce přinášela stálé zlepšování a učení nových relevantních věcí.

Kdybych si mohl vybrat jakékoliv povolání, které by mě nejvíce lákalo? Proč?

Moje povolání mě upřímně baví. Jako programátor trávím programováním i citelnou část svého volna, což naštěstí nevypadá tak divně, jako by to vypadalo u jiných povolání (kromě snad uměleckých, řemeslných a charitativních, což staví programování do zajímavé pozice).

Ještě by mě lákalo být vynálezcem z povolání :) Bohužel si nedokážu představit, že bych se tím mohl uživit.

 

Na poslední rozhovor, tentokrát s učitelkou na základní škole, se můžete těšit již v úterý 10.06Přečtěte si také zajímavé rozhovory s lektorkou a překladatelkou hebrejštiny a koordinátorkou klinických studií.