Jak si vybrat tým, který funguje

Ivana Šindlerová

Pokud jsme zaměstnaní, trávíme v práci více času než se svými blízkými. S kolegou nebo kolegyní v kanceláři jsme během dne dvojnásobně delší čas než s partnerem nebo rodinou. A to už je pádný důvod pro to, abychom si dali záležet na dobrých vztazích v týmu. A na vedení naší firmy či organizace je, aby nám do týmu vybralo takové lidi, se kterými se nám bude dobře pracovat. Zní to jednoduše, že? V praxi to však mnohdy takto nefunguje, přestože existují spolehlivé techniky, jak na pohovoru odhalit, zda kandidát do týmu zapadne. Chcete vědět jak na to? Přijďte k nám na kurz!

Proč je dobré vědět, jestli jsme týmovými hráči nebo ne?

Pokud si hledáme zaměstnání nebo přemýšlíme o změně v kariéře, je dobré se zastavit a zamyslet se nad tím, jak moc jsme týmovými hráči. Některým mnohem více vyhovuje, pracovat sami za sebe. Takoví lidé často než by něco vysvětlovali kolegovi, raději to udělají sami. „…a navíc to stejně nejlépe udělám sám a nemusím to po nikom kontrolovat“, dozvíme se často od individualistů. Pokud vás tento přístup vystihuje, uvažujte raději o zaměstnání, které nevyžaduje každodenní týmovou spolupráci a sdílení úkolů s ostatními.

Oproti tomu týmoví hráči často říkají: „rád se podílím na společném úkolu, nerad nesu odpovědnost sám, baví mě komunikace a práce s lidmi…“ Pak je dobré vrhnout se do víru týmové spolupráce a ještě si uvědomit několik zásad, kterými je dobré se inspirovat, aby vše klapalo:

  • Naučte se nejdříve naslouchat ostatním a potom teprve prosazovat vlastní názory.
  • Naučte se podávat zpětnou vazbu tak, aby ji ostatní přijali.
  • Naučte se respektovat názory ostatních a dojít ke kompromisu.
  • Podpořte ostatní, když to potřebují, určitě se vám to vrátí.
  • Nezapomínejte na smysl pro humor, občasné akce s kolegy a kolegyněmi mimo zaměstnání.

A co by měl /a vědět vedoucí, když buduje tým?

Schopnost týmové spolupráce je jedna z důležitých kompetencí při výběru lidí to týmu. Pokud chcete, aby Váš tým fungoval, prověřte už při přijímacím pohovoru, jestli vaši kandidáti jsou týmovými hráči nebo ne. Jak to zjistit? „Existuje celá řada specificky zaměřených otázek nebo rolových her, které můžete při přijímacím pohovoru použít. Nejsou náročné ani na přípravu ani na čas a pomůžou vám odhalit, jak si kandidáti povedou, až nastoupí k vám do týmu.“ uvádí své zkušenosti s výběrem zaměstnanců zakladatelka a manažerka EKS Ivana Šindlerová.  O praktické tipy a návody, jak zjistit o kandidátech co nejvíce a vybrat ty nejlepší, se s vámi podělí na kurzu Jak si vybrat kvalitní tým. „Dát si záležet na výběru kvalitních lidí do organizace se mnohonásobně vyplatí. Vedoucí týmu pak každý den zažívá radost ze spolupráce, vidí motivované lidi, kteří věří v to, co dělají a podávají nadstandardní výsledky. Nevěříte? Přijďte se podívat do EKS.“ uzavírá pozvánku na kurz Ivana.

Ivana Šindlerová má dlouholeté praktické zkušenosti s vedením výběrových řízení a rozvojem zaměstnanců, je hodnotitelkou assessment a development  center a lektorkou odborných kurzů.