Upečte si přes Vánoce nové kariérní cíle

Jana Zbořilová

Přinášíme vám 6 tipů/otázek, které vám pomohou dojít k ujasnění svých cílů v kariéře:

 

Čeho jsem dosáhl/a?

Napište si všechny své úspěchy, kterých jste dosáhli za poslední rok. Pokud chcete mít na sebe větší nároky, anebo si přejete větší odměnu, je potřeba, abyste si nejdříve uvědomili svoji vlastní hodnotu, za kterou můžete být oceněni. Zkuste si vzpomenout aspoň na 12 úspěchů (jeden na každý měsíc). Pokud vás nic nenapadá, zeptejte se svých blízkých.

 

Co chci?

Uvědomte si, co vlastně chcete. Zformulujte to do věty, kterou pak můžete říci svému nadřízenému tak, aby to dávalo smysl. Přijdete si nervózní? Poproste někoho z rodiny nebo kamaráda/ku, abyste si to s nimi vyzkoušeli. Párkrát si to procvičíte, a rozhovor se šéfem/kou vám pak půjde levou zadní!

  • Nevíte, jak přijít na to, co doopravdy chcete? Zkuste si odpovědět na některé z těchto otázek (a při odpovídání jděte pěkně do detailů):
  • Jak vypadá nejlepší den v mém ideálním životě?
  • Kdyby peníze nebyly problém, co bych dělal/a dnes, příští týden, měsíc...?
  • Jaké jsou mé osobní hodnoty?
  • Co ještě toleruji, ale co už ne?
  • Co ve mně probouzí vášeň?
  • Jaké jsou mé cíle v kariéře, ve zdraví, ve vztazích?
  • Jak zavázaný/á jsem k tomu, co chci?
  • Co je to, kvůli čemu budu chtít každé ráno vstát z postele plná/ý energie?
  • Nakonec byste měli být schopní odpovědět na otázku „Co chci nejvíce?“

 

Co mi pomůže dostat se tam, kam chci?

Když už víte, jaký je váš cíl, je načase si k němu postavit cestu. Zmapujte si, co všechno je potřeba udělat, abyste svého cíle dosáhli. Nikdo jiný to za vás v práci neudělá, a když si připravíte plán po malých krůčcích, hned bude váš cíl vypadat dosažitelnější.

 

Co je větší cíl?

Už vidíte, kam vám kariéra může pomoci se dostat v životě? Je kariéra pouze váš nástroj, jak si splnit větší cíle? Anebo je to pro vás to, čím žijete? Najděte si obrázky svých snů a cílů a dejte si je někam na oči, abyste stále věděli, co je vaše motivace.

 

Kdo je můj vysněný zaměstnavatel?

Udělejte si seznam top 10 společností, pro které byste nejraději pracovali. Pak si o nich zjistěte co nejvíc informací - jak fungují, co jsou jejich cíle. Začněte je sledovat na sociálních sítích a uvidíte, zda se vám jejich práce opravdu líbí. Až je pak budete chtít kontaktovat, budete mít aspoň dostatek znalostí o tom, co opravdu dělají a dozajista vám to pomůže během pohovoru.

 

S kým si můžu promluvit?

Kariéroví poradci se shodli, že povídání si o svých nápadech a cílech může být často nápomocné. Kdy jindy než o Vánocích, tedy když máte kolem sebe své nejbližší anebo trávíte čas s kamarádem/kou jen tak u svařáku? Často vám třeba poradí, co na vás obdivují a jaké jsou vaše silné stránky. Zkuste to, třeba vám dají fajn nápad, kterým směrem se posunout dál.