Roboti na vzestupu

EKS

Autor: Tristram Hooley

Zajímá vás, jaká bude pozice robotů na trhu práce budoucnosti? Jaký má na toto téma názor přední expert na kariérové poradenství, profesor Tristram Hooley z Univerzity v Derby zjišťoval v následujícím rozhovoru náš Robot:

Robot: Máte rád roboty?

Tristram: Vždycky jsem se zajímal o roboty a o technologii. V posledních letech však začíná být stále zřejmější, že roboti se začínají vymykat z vědeckofantastické sféry a stávají se součástí našeho každodenního života. Začínají se přesouvat z továren do širokého světa práce a do našich domovů.

Robot: Není to dobře, že roboti dělají všechnu tu práci, kterou dříve dělali lidé?

Tristram: Jsem si jistý, že každý si dovedeme představit práce, které nenávidíme. Nikdo nemá rád uklízení záchodu nebo žehlení obrovské hromady košil. Když se roboti začali objevovat, všichni jsme předpokládali, že budou dělat všechnu tu nudnou práci, zatímco my se budeme soustředit na zajímavější věci. Ale roboti jsou čím dál důmyslnější. V současné době máme roboty, kteří dokážou diagnostikovat chorobu, provést operaci, překládat z jednoho jazyka do druhého a dokonce i roboty, kteří umí porazit člověka v šachové partii nebo ve znalostních soutěžích. Začínám se obávat, kolik toho vlastně zbývá pro nás.  

Robot: Nepřeháníte to tak trochu?

Tristram: Inu, názory ohledně toho, jestli by roboti skutečně mohli převzít moc, se liší. V podstatě jsou tu dvě otázky.
Za prvé, postupně budeme zjišťovat, že čím dál tím více naší práce se automatizuje. To se mi zdá dosti uvěřitelné a postupně by to velmi pravděpodobně mohlo vést k tomu, že některá zaměstnání zcela zaniknou. Už nechodíme do cestovních kanceláří, ale máme online nástroje jako je třeba Skyscanner, který nám porovná letenky a prozkoumá všechny možnosti. Otázkou je, kam až jsou tito roboti schopni na pracovním trhu dojít. Která zaměstnání jsou schopni převzít a která už ne.
Za druhé, je zde možnost, že se setkáme se zcela novým druhem robota. Robotem, který bude mít skutečnou umělou inteligenci. Toto je opravdu vědeckofantastická záležitost, ale vzhledem k technologickému pokroku je těžké ji zcela vyloučit.

Robot: Připadá vám, že začínáte mít nedostatek práce?

Tristram: Toto je zvláštní. Většina z nás by řekla, že jsme v práci stále velmi zaměstnaní. I přes všechny roboty i nadále pracujeme dlouhé hodiny. Podle jedné analýzy však roboti vlastně zvětšují nerovnováhu, která oslabuje naše pozice jakožto zaměstnanců. Musíme pracovat tvrdě, protože je spousta lidí, kteří mají zájem o naši pozici. Naši zaměstnavatelé mohou tuto myšlenku použít proti nám s tím, že nás mohou klidně vyhodit a nahradit nás strojem nebo jiným člověkem.
Jiný názor tvrdí, že práce nám rozhodně neubývá. Práce není omezená, co je omezené jsou peníze, které se dají za práci zaplatit. K tomuto by měli být roboti užiteční ... ale pouze v politickém a ekonomickém systému, který by to podporoval.  

Robot: Takže co by s tím měli kariérový poradci dělat?

Tristram: Tak to je záludná otázka. Řekl bych, že mám tři zásadní návrhy.

  • Za prvé, mluvte se svými klienty o měnící se realitě zaměstnání. Měli by rozumět tomu, jak roboti a automatizace věci mění.  
  • Za druhé, podpořte je v tom, aby přemýšleli nad tím, jaké dovednosti budou užitečné v automatizované ekonomice a jaké dovednosti se jim hodí v práci s roboty po boku. Vlastně jde o to více se zaměřit na kreativitu a interpersonální dovednosti, což zatím roboti nezvládají. Také jde o porozumění automatizaci a rozvoj technických dovedností potřebných pro práci s roboty.  
  • Za třetí, myslím, že si musíme uvědomit, že toto je společenský problém stejně tak jako problém osobní. Lidé by si neměli klást za vinu, pokud budou nahrazeni stroji, ale stejně tak by to neměli ani jen tak přijmout. Možná že musíme po lidech začít požadovat, aby přemýšleli více politicky a společně nad tím, jak některé tyto problémy řešit.

Robot: Děkuji vám.

Tristram: Bylo mi potěšením.

Robot: Sláva vašim vládcům robotům.

Tristram: Sláva.

Líbil se vám článek? Jeho rozšířenou verzi, stejně jako celou řadu dalších, si již na jaře příštího roku budete moc přečíst v naší nově připravované publikaci, která je hlavním výstupem projektu Diversity in Career Counselling. Díky spolupráci v mezinárodním týmu expertů z univerzitního prostředí i „terénu“ se s vámi budeme moci brzy podělit o inspirativní tipy pro kariérové poradce 21.století.

Projekt byl podpořen z prostředků Evropské unie.