"Ponořit se hlouběji a získat nové dovednosti"

Lucie Tvrdíková

V čem je přínosný kurz „Naučte se komunikovat s jistotou“, který nabízíme zdarma pro cizince v rámci projektu "Jsme v Praze jsme doma" Co na kurzu oceňuje jedna z jeho absolventek? A co ji během kurzu překvapilo? Přinášíme rozhovor s Dariou, studentkou Vysoké školy ekonomické, která překonala své obavy, zúčastnila se kurzu a jak sama říká „díky němu se ponořila hlouběji a získala nové dovednosti”.

 

EKS: Absolvovala jsi kurz „Naučte se komunikovat s jistotou“, jaké to pro tebe bylo?
Daria: Původně mě obavy odrazovaly, abych se kurzu vůbec zúčastnila. Nakonec jsem to zkusila a jsem ráda. Přišla jsem na kurz s pochybnostmi o sobě, které se však postupně rozplynuly. Napadalo mě např.: „je pro mě těžké vyjádřit svůj názor, když je kolem mnoho lidí, jak se budu během kurzu cítit?”. Když jsem to sdílela se skupinou, okamžitě se mi ulevilo, a to díky příjemné a uvolněné atmosféře, podpoře lektora i účastníků. Často vznikaly zajímavé a živé diskuse. Účastníci a účastnice se podělili o své zkušenosti, nabízeli své pohledy na různé životní situace a naslouchali názorům ostatních. Líbila se mi upřímnost, která diskuze provázela.

EKS: Splnil kurz tvá očekávání?
Daria: Výsledek kurzu mě překvapil. Ukázalo se, že je mnoho věcí, na které jsem před kurzem nemyslela, i když bych měla. Ne proto, že to ostatní očekávají, ale proto, že si teď díky kurzu myslím, že mi to přinese větší spokojenost a volnost v komunikaci a v životě obecně. Myšlenky z kurzu mi pomohly podívat se na sebe a své schopnosti novým způsobem. Zpočátku jsem šla na kurz, abych odstranila bariéru v komunikaci, ale nakonec jsem se ponořila hlouběji a získala nové dovednosti. Určitě mě to dělá víc šťastnou. Také jsem vnímala, že každý člověk přišel na kurz se svým vlastním záměrem a zdálo se mi, že si každý pro sebe něco našel.

EKS: A co sis z toho kurzu odnesla konkrétně pro sebe a svůj život?
Daria: Uvědomila jsem si, že musím více věnovat pozornost svým pocitům a pocitům partnera v rozhovoru. Pochopila jsem, že pouze já rozhoduji o tom, jak vnímám slova jiných lidí, a že jsem zodpovědná pouze za to, co řeknu, a nikoli za to, jak to bude vnímat ten druhý. Již vím, že komunikace je opravdu silná zbraň, která může někomu hodně pomoci a někomu ublížit, i když nevědomě. Na závěr mi udělal radost i certifikát, který slouží jako důkaz o absolvování kurzu a jako fyzická vzpomínka. Navíc si absolvování kurzu můžu napsat do životopisu, a i když jsem
cizinka, tak zaměstnavatelé uvidí, že se snažím rozvíjet své komunikační dovednosti v češtině.

EKS: Když si na kurz vzpomeneš, co tě napadne jako první?
Daria: Určitě skupinové úkoly, které mi přišly přínosné a zajímavé. Taky vtipné scénky – náš lektor Dominik má herecký talent a kurz oživil legračními postavami, na kterých ukázal, jak odlišně lidé mohou komunikovat. Jeho návaznými otázkami nás donutil přemýšlet o vlastních domněnkách, které nám často automaticky nabíhají na mysl. Také si velmi dobře pamatuji přátelskou atmosféru a živé rozhovory.

EKS: Komu bys ten kurz doporučila?
Daria: Myslím si, že tento kurz stojí za to, aby ho absolvoval každý. Opravdu. Byli jsme rozmanitá skupina studentek, žen na rodičovské dovolené, pracujících žen i pracujícího muže. Kurz je plný důležitých a hodnotných informací, které jsem neměla příležitost jinde získat. Byl to prostor pro zastavení a zamyšlení se nad sebou. V této dynamické době bych si takový prostor jen těžko nacházela.

EKS: Moc děkujeme za rozhovor a za tvá slova. Těší nás, že byl pro tebe kurz přínosný.

Jste cizinec žijící v Praze? Přihlaste se i vy do některých z našich kurzů. Kompletní nabídku naleznete zde: https://www.ekscr.cz/cs/kurzy-pro-cizince-prehled
 

Projekt „Jsme v Praze doma“ je financovaný z Operačního programu Zaměstnanost. Běží od srpna 2019 do ledna 2022 a je zaměřený na integraci cizinců ze zemí mimo EU žijících v Praze.