Partnerský přístup v koučování

Martin Petráš

Po cestě z naší konference mě vezl zvídavý taxikář. „Co že to dělá ta vaše organizace. Kariérové poradenství, to je něco jako psychologie, viďte?“, ptal se mě. „Já jsem měl vždycky pocit, že tohle je služba pro takové ty slabochy. Pro ty, co se o sebe nedokážou sami postarat a musí si nechat radit od cizího.“ Chvilku mi zabralo, než se mi podařilo ukázat, že to tak úplně není. Že to tak dokonce není téměř nikdy.

Vedlo mě to ale k zamyšlení. Docela jsem ho chápal. Už jen to slovo: poradenství. Podstatné jméno odvozené od slovesa radit.

Určitě se vám stává, že za vámi přijde někdo z vašich blízký a žádá vás o radu ohledně svého partnerského vztahu, ohledně výběru školy pro své děti, volby povolání a vůbec čehokoliv z jeho osobního života? A jak na to reagujete? Říkáte si, proč ne, na tohle téma jsem zrovna expert. Kdyby tak všichni kolem mě uvažovali stejně, hned by se nám všem žilo líp. Anebo znejistíte, ale když už do vás tazatel vložil svou důvěru, zaslouží si minimálně znát váš názor. Přeci jde o někoho, na kom vám záleží. Nenecháte otázku jen tak bez odpovědi.

Kolik stojí taková rada, v dnešní době, kdy jich na internetu najdete miliony, od výběru toho zaručeně pravého chlapa po správný nákup automatické pračky. Téměř nic.

V EKS přistupujeme ke každému klientovi jako k rovnocennému partnerovi. Věříme, že každý je vnitřně natolik silný, aby poznal, která cesta je pro něj ta pravá. Jen on sám je měřítkem toho, co je „dobře“ a co „špatně“. Necítíme se být rádci, experty na životy druhých. Jsme spíše průvodci, nebo převozníci, kteří pomohou dostat se v bouři na druhý břeh. Ale kormidlo může držet jen jeden. A to rozhodně není práce pro slabocha.

A jak to vidíte vy? Je vám tento přístup blízký? Přijďte na individuální konzultaci:

http://www.ekscr.cz/cs/kurz-obecne/poradensk%C3%A9-slu%C5%BEby

Chcete si otevřít vlastní poradenskou praxi? Zkuste náš kurz pro začínající kariérové poradce a kouče:

http://www.ekscr.cz/cs/kurz/%C3%BAvod-do-kari%C3%A9rov%C3%A9ho-poradenstv%C3%AD-0

 

Partnerský přístup v koučinku byl tématem studijní cesty do Slovinska, která proběhla v rámci projektu "Inspirace a inovace v kariérovém poradenství", který je financován Erasmus+ Programme of the European Union.