Kariérové poradenství jako cesta z dlouhodobé nezaměstnanosti

Helena Košťálová

Ztráta zaměstnání může v dnešní době postihnout každého z nás. Z počátku to může být vítaný odpočinek, konečně máme čas zajít na houby či uklidit byt. Po čase se toto volno stává přítěží. Na povrch vyplavou problémy, kterých s dalšími měsíci bez práce přibývá. To vše může vést až k momentu, kdy se nám možnost opět získat zaměstnání zdá zcela nemožná. A jak tedy dlouhodobě nezaměstnaným jejich situaci ulehčit? Kariérové poradenství nabízí cestu, jak nezaměstnané znovu motivovat k hledání práce a posílit jejich sebevědomí.

Podle údajů Českého statistického úřadu se nezaměstnanost v ČR pohybuje okolo 7,6 % obyvatel, přičemž téměř polovina z nich jsou v kategorii tzv. „dlouhodobě nezaměstnaných“ (jsou nezaměstnaní déle než jeden rok). Přičemž platí, že čím déle je člověk bez zaměstnání, tím hůře se navrací zpět na trh práce. Člověk bez stálého zaměstnání se totiž ocitá v pasti sociálního vyloučení, přichází o sociální kontakty. Jeho pravidelný režim se rozplyne a postupně ztrácí pracovní návyky. Pro dosud aktivního člověka je najednou problém ráno vstát, převléknout se a jít třeba jen na nákup. Společnému hledání cest bylo věnované setkání expertů „Kariérové poradenství pro dlouhodobě nezaměstnané“, které se konalo 7. 10. 2013 v Brně pod záštitou centra Euroguidance a Diecézní Charity Brno. Na úvodní přednášky navazovala praktická část – série workshopů, které nabídly ukázku konkrétních řešení při práci s dlouhodobě nezaměstnanými.

Jeden z workshopů představil dobrou praxi EKS s pořádáním assessment a development center při poradenské práci s klienty, kterým se z různých důvodů nedaří nalézt zaměstnání (migranti/tky, matky po rodičovské dovolené). Tato technika totiž zdaleka není jen prostředkem k výběru top managerů nebo rozvoj zaměstnanců velkých korporátních společností. Metody AC a DC mohou velmi účinně posloužit pro aktivizaci a motivaci nezaměstnaných. A právě pasivita a demotivace je často příčina bludného kruhu, ze kterého se jen obtížně vystupuje.

Celý workshop byl zaměřen především na to, jak lze prostřednictvím metod AC i DC dlouhodobě nezaměstnané povzbudit, a jak jim pomoci odhalit jejich kompetence, silné stránky a kvality. V nácvikovém workshopu si mohli účastníci vyzkoušet dvě konkrétní techniky, které lze v práci s dlouhodobě nezaměstnanými s úspěchem využít.  Na vlastní kůži si tato vybraná cvičení vyzkoušeli jak v roli klienta, tak i pozorovatelů a hodnotitelů.

Velkou výhodou technik AC je jejich variabilita – lze díky nim sledovat rozdílné kompetence a přizpůsobit je potřebám různých cílových skupin. Pro workshop jsme záměrně vybrali aktivity, které testují jiné kompetence. Při cvičení „stavba věže“ se účastnici dozvěděli, jakou roli hrají v týmu. V druhé aktivitě si zase mohli vyzkoušet, jak dokážou pracovat s informacemi, a zda mají analytické schopnosti. „Byla jsem překvapená, co všechno lze vypozorovat na zdánlivě velmi jednoduchém cvičení. A aktivitu „rytíři“ jsem si velmi užila, byla to zábava“ podělila se o svůj zážitek jedna z účastnic.

Techniky AC a DC již několik let s úspěchem využíváme jako podpůrný prostředek při rozvoji klientů na skupinových cvičeních a job clubech i jako východisko při sestavování akčních plánů a cestu k hlubšímu sebepoznání. A jak tuto metodu hodnotí naši klienti, pro které tréninková AC pořádáme? „Za účast jsem ráda, protože věřím, že v budoucnu mi bude tato zkušenost užitečná. Je skvělé dozvědět se toho o sobě tolik, protože lidé sami sebe často vnímají jinak, než jak jsou vnímáni ostatními. Tuto zkušenost bych doporučila všem mým přátelům, kteří hledají zaměstnání“ uvedla absolventka nácvikového AC Liza Ivak.

Zaujalo vás téma využití metod assessment a development center v poradenské praxi?  Přijďte na dvoudenní workshop „Assessment centrum v kariérovém poradenství“, který proběhne ve dnech 27. – 28. 1. 2014. Workshop je určen poradcům z neziskových, státních i soukromých organizací. Na kurzu si vyzkoušíte rozmanitou paletu technik AC/DC a zjistíte, jak je využít ve vaší poradenské praxi. Druhý den semináře bude věnován práci se zpětnou vazbou a jejím využití při rozvoji klientů i vlastních zaměstnanců.

Experty pracující v oblasti kariérového poradenství, kteří se chtějí dozvědět více o moderních přístupech v poradenství, srdečně zveme také na jednodenní interaktivní seminář „Kariérové poradenství v praxi“, který se uskuteční ještě v letošním roce, v úterý 3. 12. 2013. Kurz je akreditovaný MŠMT i MPSV.