Kariérové poradenství bych doporučila všem, kteří hledají svou vlastní cestu

Martin Petráš

Stále více lidí vyhledává pomoc odborníka na kariérové poradenství. Co je k tomu vede a v čem je tato zkušenost výjimečná? Xénie měla v loňském roce možnost projít si našimi kurzy i poradenstvím. Spolupráce s námi ji zaujala natolik, že k nám od ledna nastoupila na stáž. A jak s odstupem hodnotí přínos individuálních konzultací s naší poradkyní?

Xénie se o EKS poprvé dozvěděla z reklamy na webových stránkách. Shodou okolností pak zjistila, že jedna z jejích spolužaček již u nás navštěvuje kurz zaměřený na pomoc při hledání zaměstnání, jehož součástí bylo také individuální kariérové poradenství. Na základě doporučení se pak rozhodla nás oslovit.

Je to již rok, co jste k nám přišla poprvé. Pamatujete si, čím vás tenkrát naše nabídka zaujala?
V té době jsem dělala státnice. Nevěděla jsem vůbec, co podniknout dál. Jak získat další praxi, jak se uplatnit. Pojem „pracovní trh“ pro mě byl něčím naprosto neznámým. Vyhledávání pracovních nabídek na internetu pro mě bylo doslova noční můrou, a tak jsem tuto činnost odkládala, co to jen šlo. Konzultace v EKS pro mě byly možností dozvědět se přesně to, co mě zajímalo. Naučit se, jak napsat životopis, jak se připravit na pohovor. Předtím jsem s tímto měla jen velmi málo zkušeností.

Studujete finanční matematiku. Je ve vašem oboru těžké najít dobrou práci?
V mém oboru je hodně možností, jak se po studiu uplatnit. Konzultace mi však umožnily zjistit, co z toho můžu opravdu dělat. A také co z toho bych chtěla dělat nejraději. Finanční matematika je široká oblast se spoustou podoborů.

Splnila se vaše očekávání, která jste před zahájením konzultací měla?
Hned od prvního okamžiku jsem věděla, že jsem na správném místě. Začala jsem se zabývat otázkami, o kterých jsem ani netušila, jak moc jsou důležité. Co mi do dneška utkvělo v paměti, je to, jak byla specialistka vždy perfektně připravená. Vždy přesně věděla, co jsme řešili naposled, co z toho všeho je podstatné. Její znalosti a zkušenosti mi v průběhu spolupráce opravdu pomohly.

Největší zlom přišel po zatím poslední konzultaci. Daleko více času teď věnuji organizaci svého vlastního času. Uvědomila jsem si, co je pro mě důležité, a těch několika konkrétních cílů se snažím postupně dosáhnout. Myslím, že už vím, v čem jsem skutečně dobrá, kde můžu vyniknout. Dříve jsem dělala všechno možné, a to důležité bohužel až na poslední chvíli. Pak jsem se ani nestíhala vyspat.

Rozhodla jste se také absolvovat v EKS praxi. Co vás k tomu vedlo?
Moje stáž se týká finančního řízení organizace. Nejcennější jsou pro mě tedy praktické zkušenosti z oblasti, kterou jsem dosud znala pouze z učebnic. Navíc, pokud se snažíte zlepšit své dlouhodobé plánování práce, bez tréninku reálných situací si nevystačíte. Ve škole máte na všechno tři pokusy, záleží jen na vás, kdy co splníte. V práci jsou ode mě očekávány hmatatelné výsledky. Každá činnost má svou návaznost v rámci organizace a nemůžete si dovolit termín donekonečna odkládat. Také se mi líbí zdejší způsob řízení práce. Všechny úkoly i termíny mám digitálně a sdílím je s ostatními členy týmu.

Pro koho je podle vás kariérové poradenství vhodné?
Konzultace se specialistou na kariérové poradenství bych doporučila všem lidem, kteří si hledají svou cestičku v profesní oblasti. Ti, kdo si chtějí trochu srovnat myšlenky, získat určitou oporu nebo jistotu. V EKS pracují opravdoví odborníci, kteří rozumí lidem, jsou tolerantní a vždy pozitivní. Udělají si čas tak, jak potřebujete, a snaží se vám vyhovět.

Děkujeme za rozhovor.

Projekt „Změňte to!“ je financován z Operačního programu Praha – Adaptabilita Evropským sociálním fondem a z rozpočtu hlavního města Prahy.

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti