Jak vidí kariérové poradenství šesťáci: Lepší bordel v domě, než aby bylo po mně!

Kamila Kačmáčková

Svět práce je téma všech kariérových poradců. Nás zajímalo, jak se na něj dívají děti. Poprosili jsme proto žáky šestých ročníků ZŠ, aby na téma práce vymysleli bajku. A jak to dopadlo? 

 

 

Holub a liška

Byl jednou jeden holub, který byl hodně bohatý, ale taky hodně líný. Byl tak moc líný, že nechtěl doma vůbec nic dělat, a tak měl doma veliký nepořádek. A protože byl tak moc bohatý, rozhodl se, že si zaplatí služku na úklid. Jenomže holub nebyl jenom bohatý a líný, ale i hloupý. A tak si najal na úklid lišku. Když liška přišla, tak jí dalo hodně práce, než to všechno uklidila. A proto chtěla, aby tam byl pořádek navždy. Řekla si, že bude lepší sníst holuba, než aby po něm musela uklízet každý den jeho další nepořádek. A tak holuba snědla. Ponaučení: Lepší bordel v domě, než aby bylo po mně!

Vrána a rys

Vrací se vrána z práce a hopká si a potká rysa, jak hlídá u skladu a téměř spí. Hopkne mu na břicho a říká nadšeným hlasem: „Co se děje, jsi naštvaný?“ A hlídač odpovídá: „Ále, jen mě štvou ti chuligáni… nejraději bych je… ale to je jedno.“ Vrána odvětí: „S těma mám taky špatný zkušenosti. Párkrát k nám vtrhli.“ A rys na to: „Hmm… a co tu děláš tak pozdě?“ „No to kvůli mé práci. Já jsem,“ dodala šeptem, „ta vrána z filmů.“ „Počkat, ty jsi TA vrána?“ „Jo, ale neřvi tu, mám toho po krk. Furt jenom 'Podepíšeš se mi? Dáme fotku?' Brr, strašný.“ „Ále, to je v poho. Zato furt odhánět ty lumpy, kteří sem chodí krást.“ „No, možná máš pravdu…“ „No, a ke všemu máš vyšší plat.“ A tak se dohodli, že si vymění role. V noci se sešli a řekli si své zážitky. No, na jediném se shodli. Svoji práci by za tu druhou nevyměnili. Nikdy. Anebo snad? Ne, ale ne! A ticho už!

Jste-li zvědaví na další inspirativní články z pera dětí i uznávaných expertů kariérového poradenství, vydržte do května, kdy vyjde naše dlouho připravovaná publikace v rámci mezinárodního projektu Diversity in Career Counselling.