Jak šel čas s projektem „Jsme v Praze doma“

Lucie Tvrdíková

Téměř 3 roky trval projekt „Jsme v Praze doma“, ve kterém jsme se opět snažili pomoci cizincům udělat si z Prahy lepší místo pro život. Tento projekt nebyl první, který EKS pro cizince dělala, ale rozhodně byl velmi výjimečný.

Každý, kdo se poslední 3 roky vědomě pohyboval v Praze (nebo alespoň v Evropě), tuší, jaké těžkosti nás všechny postihly. V rámci projektu jsme měli naplánovaný flexibilní harmonogram, který zohledňoval dílčí změny respektující aktuální potřeby klientů a jejich vývoj. Měli jsme naplánováno 5 vícedenních kurzů na každý půlrok po dobu trvání projektu, k tomu ještě 4 podvečerní vzdělávací kurzy každý půlrok. Během kurzů testujeme nové metody výuky v praxi a postupně sepisujeme publikaci, která tyto metody představí veřejnosti a cizincům umožní na sobě pracovat.

Hned po prvním půlroce, kdy jsme projekt testovali, se však společností otřásla nečekaná situace. Objevil se covid-19, který byl následován zákazem vycházení a dalšími vládními opatřeními. Z prve několika očekávaných měsíců statečnosti se staly dva roky nepředvídatelnosti s pandemií. A protože radovat se předčasně se nevyplácí, všechny nás v závěrečném roce projektu překvapil vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

Časté změny a nepředvídatelné podmínky nás donutily být ještě kreativnější než dosud a rozhodně jsme šli příkladem v tom, že člověk se musí nestále učit. Nikdo z nás by vám v lednu roku 2020 nevěřil, že skoro polovina naplánovaných kurzů nakonec proběhne v online prostředí, nebo že během 5 měsíců zvládneme uspořádat 10 vícedenních kurzů.

Chvilkami nás přepadal pocit zoufalství a velká únava. Únava z neustálého předělávání náplně kurzů a přizpůsobování aktivit novým podmínkám. Zoufalství z obavy, jestli dokážeme splnit naše představy a závazky vůči cizincům, kterým chceme pomáhat. A víte co? Určitě víte! J Zvládli jsme to a stálo to za to. A jak se to pozná? Podle hodnocení kurzů, které vždy v závěru kurzů děláme, i podle odpovědí našich 60 klientů, kteří nám vyplnili dotazník po skončení projektu.

Máme radost, že naši klienti jako největší benefit kurzů vnímají zlepšení své češtiny, ale ještě větší radost nám dělá, že 50 % respondentů uvedlo, že jsme jim pomohli zvýšit sebedůvěru a objevit své dovednosti a 30 % jsme umožnili najít nové kamarády a snadněji se zapojit mezi Čechy. A že 35 % našich klientů si našlo lepší práci, to je také skvělá zpráva.

A jakou recenzi našich kurzů by účastníci předali svým krajanům?

„Kurzu jsem se zúčastnila s radostí. Učitel vždy dokázal zaujmout a motivovat.“

„Tento projekt mi pomohl nebát se mluvit česky, rozuměl jsem, co se píše, o čem si lidé povídají, ale neměl jsem sebevědomí česky odpovídat. Naše paní učitelka Irena Prázdná se mi moc líbila, všichni chodili na její hodiny s radostí, vždy přišla s něčím novým a relevantním. Moc bych si přál, aby takový projekt zůstal, kde všichni v týmu pracují a zdokonalují své znalosti a komunikaci.“

„Kurzy EKS poskytují dobrou příležitost procvičit si český jazyk v uvolněné atmosféře, podívat se na známé věci z nečekaného úhlu a poznat nové lidi.“

„Dobré odpoledne. Kurzy EKS byly pro mě velmi užitečné. Lektoři vše vysvětlili přístupným, spíše zjednodušeným jazykem, což je pro nedávno příchozí cizince velmi důležité. Velmi se mi líbil přátelský přístup k účastníkům kurzu a zpětná vazba k jakýmkoliv problémům. Kurzy a hlavně individuální konzultace mohu s jistotou doporučit. Je to opravdu jedinečná šance, jak v České republice najít odbornou pomoc a podporu při rozvoji svých odborných dovedností.“

„Byla to pro mě mimořádná příležitost zúčastnit se seminářů vedených profesionály v oblasti osobního růstu a kariérového poradenství. Dostalo se mi velké podpory a motivace najít si práci v oboru, který mě baví. V práci i v běžném životě mohu stavět na svých silných stránkách a nacházet zdroje v situacích, které mi dříve připadaly beznadějné. Velmi se mi líbila možnost účastnit se skupinových workshopů a pracovat individuálně s kariérním poradcem.“

„Jsou to kurzy, které mění životy k lepšímu.“

 

Projekt „Jsme v Praze doma“ a na něj navázaná publikace jsou financovány z Operačního programu Zaměstnanost. Běží od srpna 2019 do června 2022 a je zaměřený na integraci cizinců ze zemí mimo EU žijících v Praze.