Jak se mají účastnice našich kurzů?

Martin Petráš

V krátkém rozhovoru vás seznámíme s absolventkou našeho vzdělávacího programu, ve kterém pomáháme kvalifikovaným migrantům a migrantkám hledat zaměstnání. Irina je studentkou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a v České republice žije od roku 2008. Ráda by zde zahájila svoji pracovní kariéru, a tak se k nám v únoru přihlásila do kurzu.

O tom, že existuje Evropská kontaktní skupina, se dozvěděla od své kamarádky. Doporučení přišlo na základě osobní zkušenosti s prací lektorského týmu, který se kariérovým poradenstvím dlouhodobě zabývá. Do programu vstupovala s nadějí, že se naučí, jak zvládnout pracovní pohovor, jak napsat poutavý životopis, zkrátka jak co nejlépe zapůsobit na budoucího zaměstnavatele. Do jaké míry se tato očekávání naplnila, se dozvíte v tomto rozhovoru.

Do Čech jste se přistěhovala před několika lety z Ruska. Vzpomenete si na svoje první pocity, když jste zde jako cizinka začala s hledáním práce?
Neznalost zákonů, strach, nedostatek víry v sebe samotnou.

Pomohl vám v tomto nějak program „Změňte to“?
Samozřejmě. Například už vím, jak se mám chovat u pohovoru. Kurz mě donutil zamyslet se nad celým svým životem a není teď pro mě takový problém popsat svoje silné stránky a uvést k nim nějaký příklad. Také jsem přesvědčena, že jakmile se dostanu do situace, kdy budu třeba podepisovat dodatek k pracovní smlouvě, budu přesně vědět, jaká mám práva.

Jak byste svou účast v kurzu zhodnotila?
Program „Změňte to“ se mi moc líbí. A zejména pak práce lektorek, které jsou nejen odbornicemi na pravém místě, ale zároveň je z nich cítit opravdová chuť pomoci a taková ta lidská laskavost. Znalosti, týkající se hledání zaměstnání v České republice určitě již brzy použiji. Pozitivně můžu hodnotit také celkově velmi příjemnou atmosféru ve skupině.

Co vám z celého programu přišlo nejvíce užitečné?
Nejvíce užitečné jsou pro mě zřejmě lekce z oblasti pracovně právní problematiky. Zajímá mě, jaká práva mají cizinci na trhu práce. Velmi užitečné byly však i lekce týkající se pracovního pohovoru nebo motivačního dopisu. O tom, jak má takový dokument vypadat, se dnes snadno dočtete na internetu, ale vyzkoušet si jeho napsání, porovnat ho s ostatními nebo nechat zhodnotit lektorkou, to je zcela něco jiného.

Vnímáte nějaký rozdíl mezi způsobem vedení lekce u nás a tím, na co jste zvyklá ze školy?
To zcela určitě. V kurzu se cítím daleko více zapojená do skupiny. Nevzpomínám si například, že bych někdy musela čekat, než lektorka u tabule dokončí dlouhý monolog, tak jak to znám ze školy. Je potřeba daleko víc přemýšlet, jelikož se stále řeší konkrétní úlohy.

EKS vám doporučila kamarádka. Kdybyste měla takové doporučení předat někomu dalšímu, kdo by to byl?
O kurzu se pravidelně bavím s kamarádkami z univerzity a kurzu jazykové přípravy, kde jsem studovala češtinu. Znám spoustu lidí, kteří si při hledání práce nevědí rady, a nejsou to jen cizinci. Všem těm bych účast v podobném programu doporučila.

Děkuji za rozhovor a váš čas!

Projekt „Změňte to!“ je financován z Operačního programu Praha – Adaptabilita Evropským sociálním fondem a z rozpočtu hlavního města Prahy.

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti