Ženský spolek Rellia - komunitní rozvoj i prostor dělat věci, které nás baví

EKS

V Novém Městě na Moravě to žije. Už je to totiž několik měsíců, co tu vznikl činorodý ženský spolek Rellia, který funguje jako prostor pro vzájemné setkávání a rozvoj místních žen. Její členky organizují výlety, kulturní exkurze, diskuse, společná výtvarná tvoření, literární večery a další akce. A co stálo za jeho vznikem?  

 

Především touha žen po setkávání, sdílení a společné cestě za sebepoznáním. Skupina vznikla spontánně, ačkoli se v hlavách žen tato myšlenka už nějakou dobu rodila. Od tvořivé dílny, na které se ženy poprvé sešly při příležitosti završení úspěšných akcí Domu dětí a mládeže, už ale Rellia ušla pořádný kus cesty.

4. června se například podílela na divadelním festivalu Sbírka motýlů, a už nyní připravuje seminář „Ženy ženám aneb proč je dobré se znát a spolupracovat“, který proběhne 19. září v Novém městě na Moravě. Rellia na něm místním ženám představí svou činnost, bude diskutovat o možnostech rozvoje žen v různých životních etapách, a spolu s EKS povede workshopy zaměřené na hledání silných stránek a jak je využít v každodenním životě.

U těchto aktivit se však Rellia nezastavuje - důležitou součástí její činnosti je pro její členky také občanská angažovanost. Protože společně se nápady prosazují hned lépe, chcete-li například změnit zásady zkostnatělých institucí, které občas jako by zapomněly, že tu mají být pro lidi.

Zapojení žen do Rellie navíc funguje i jako motivace k dalšímu vzdělávání a vlastnímu rozvoji. Dvě její členky tak v Praze například absolvovaly seminář o řízení projektů, který je vybavil základními informacemi o financování a realizaci veřejně prospěšných projektů. A aby uměly efektivně skloubit práci, rodinu, koníčky a svůj aktivismus, zúčastnily se také zážitkového semináře na téma Time Management, který pro ně EKS připravila.

Tím, že Rellia vytváří prostor pro načerpání podpory a inspirace, více jejich členek se nyní angažuje ve věcech, které je baví a které považují za důležité. To přispívá nejen k jejich vlastní spokojenosti, ale také ke komunitnímu rozvoji v jejich městě. Tyto ženy tak na svém příkladu ukazují, co jim vzájemné setkávání přináší, a co všechno může vzejít z jejich synergie. 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.