Vzdělávání nemusí být vždycky jenom nuda

Eva Kavková

Vzdělávání nemusí být vždycky jenom nuda nebo čistá teorie bez jasné návaznosti na každodenní praxi. Jsou i kurzy, kde se dozvíte užitečné a zajímavé informace, které budete moct hned druhý den zužitkovat ve své práci. Kurzy, kde potkáte zajímavé lidi z praxe, která je podobná té vaší. Kurzy, kde budete vtaženi do výuky tak, že si ani neuvědomíte, jak rychle běží čas. Takové kurzy najdete třeba v EKS. O tipy, jak připravit vzdělávání, které je opravdu praktické, se podělila Eva Kavková, garantka odborných kurzů.

Na co při přípravě kurzů kladu důraz?
Známe to všichni, času je málo, práce hodně a je nutné vážit každou minutu. Nechceme poslouchat další několikahodinový monotónní přednes, sledovat desátou nebo dvacátou powerpointovou prezentaci tak hustě posázenou textem, že vytéká na všechny strany a který prezentující předčítá tónem uspávače hadů. Vám se klíží oči a nepomáhá ani třetí káva.

Podobných situací jsem sama zažila nespočet. A proto, když chystám kurz, vždycky si vzpomenu, jak jsem se v dané situaci cítila. Scénář pak připravuji tak, aby se podobná situace již nikdy neopakovala. Vycházím z toho, co mne zaujalo a doopravdy jsem pak využila ve své práci. Chci, aby mne moje lekce, pokud bych na ni přišla jako účastnice, nenudila a byla pro mne užitečná. Mám málo času a proto se pídím po věcech, které mají praktický dopad na mou práci. Je jedno, zda se jedná o kurz lektorských dovedností, time managementu nebo řízení zaměstnanců, princip je na všech lekcích stejný:

Princip č. 1: Zkušenosti účastníků a účastnic
Klíčovou roli v našich kurzech hrají účastníci a účastnice. Každý z nich má své zkušenosti, a z toho vycházíme. Nepřednášíme pouhou teorii, ale doplňujeme a propojujeme praxe těch, kteří k nám přijdou na kurz. Sdílet navzájem různé zkušenosti a kontexty je vždy zajímavé. A to nejen podle mých osobních zkušeností, ale soudě i dle toho, jak naše kurzy hodnotí jejich absolventi.

Princip č. 2: Praktické uplatnění toho, co se v kurzu naučím
Druhým stavebním kamenem našich kurzů je praktičnost. Vycházíme vždy z kazuistik našich účastníků, řešíme jejich modelové situace a pracujeme s podklady, které si na závěr lekce odnesou a mohou hned druhý den využít. Ať je to rozpracovaný scénář k lekci, kterou učí, tipy na zvládání problematických klientů nebo užitečné nástroje k plánování práce.

Princip č. 3: Inspirace a nové podněty
Kromě praktičnosti chceme také účastníky našich kurzů inspirovat a přinést jim nové podněty pro jejich práci.  Naše zdroje jsou velmi pestré, počínaje teoretickými základy v oblasti andragogiky a pedagogiky (jsme členy Asociace institucí vzdělávání dospělých), přes zkušenosti a know how získané v zahraničí (jak v roli lektorek, tak jako účastnice mezinárodních partnerských projektů) a konče bezednou studnou informací z naší knihovny a databáze elektronických zdrojů. To všechno využíváme při naší výuce. Vzdělávání nás baví a věříme, že to je na našich lekcích znát.

Hledáte inspiraci pro vaši lektorskou práci? Přijďte na kurz lektorských dovedností!