Vyzkoušejte si pracovní pohovor nanečisto

Markéta Cudlínová

Jak probíhá pracovní pohovor? S jakými otázkami se mohu setkat a jak na ně co nejlépe odpovědět? Jak přesvědčit zaměstnavatele, že právě já jsem tím nejlepším kandidátem? Podobné otázky si klademe všichni, když hledáme zaměstnání a čeká nás první setkání se zaměstnavatelem. Pokud už jste někdy absolvovali pohovor v cizím jazyce, dokážete si představit, jak moc nejistota v komunikaci sníží vaše šance na přijetí. Již po páté jsme proto realizovali nácvikové výběrové řízení pro migranty a migrantky, kteří chtějí uplatnit svou kvalifikaci na českém trhu práce.

V průběhu víkendu si účastníci a účastnice našeho kurzu vyzkoušeli nejen pohovor na pozici, kterou si sami vybrali, ale i další aktivity, se kterými se u přijímacího řízení mohou setkat. Na chvíli se tak stali členy záchranného týmu a v rámci skupinové diskuse společně řešili náročný úkol. Nebo se v roli nespokojeného kolegy snažili obhájit svůj názor. Zároveň jsme se na celý proces náboru nových zaměstnanců podívali i optikou zaměstnavatele. Účastníci a účastnice tak měli možnost odhalit, co se skrývá za otázkami zaměstnavatele a jak se vyvarovat nejčastějších chyb.
 
A jak se nácvik pohovoru líbil našim účastníkům a účastnicím?
"Překvapilo mě, že to bylo jako u reálného pohovoru.", uvedla paní Olga. "Byla jsem zvyklá, že za mě mluví výsledky mé práce. Najednou jsem byla v situaci, kdy jsem měla mluvit sama o sobě. Bylo to velmi těžké a teď už vím, jak je důležitá sebeprezentace.“, svěřila se po náročném víkendu se svými dojmy Irina. „Kdybych si mohla vybrat, zda strávit slunečný víkend příjemnou procházkou, nebo být na nácviku výběrového řízení, rozhodně bych si vybrala nácvik. Je to moc dobrá investice, vyplatilo se mi tu být.", uzavřela své hodnocení Marina.
 

Projekt „Změňte to!“ je financován z Operačního programu Praha – Adaptabilita Evropským sociálním fondem a z rozpočtu hlavního města Prahy.

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti