A první místo získává…

Eva Kavková

Helena Košťálová, lektorka a kariérová poradkyně EKS, získala minulý týden historicky první cenu pro jednotlivce v soutěži Národní cena kariérového poradenství. Porota v pořadí již pátého ročníku soutěže, kterou pořádá Centrum Euroguidance pod záštitou Ministerstva školství, ocenila výsledky Heleniny několikaleté práce s širokou paletou cílových skupin. V následujícím článku můžete letošní vítězce nahlédnout „pod pokličku“ a dozvědět se něco o tom, jak a s kým pracuje.  A třeba zjistíte, že služeb kariérového poradenství byste mohli využít i vy!

Já nic neumím, jsem čtyři roky doma s dětmi

Mezi Heleniny klienty a klientky patří lidé, kteří jsou ohroženi nezaměstnaností a obtížněji si hledají práci. To jsou především matky na mateřské či rodičovské dovolené, nebo migranti a migrantky.  Co mají společného? Především jim chybí sebevědomí, nevěří si, podceňují se. Mají často řadu dovedností, kterých si nejsou vědomi. Třeba proto, jako je tomu u matek malých dětí, že tyto dovednosti získaly v průběhu mateřské či rodičovské. Péče o děti a organizování aktivit pro celou rodinu není vnímané jako bůhvíjaká schopnost (přitom kdo má sám malé děti dobře ví, jak je to náročné). Z hlediska plánování a organizace práce jde však o stejnou dovednost, kterou lze uplatit na asistentské či manažerské pozici.

Helena se svými klienty a klientkami mapuje tyto skryté kompetence. Používá k tomu řadu zážitkových cvičení, která je vedou k tomu, aby si tyto kompetence „vyzkoušeli“ na modelových situacích, zažili a uvěřili tomu, že je mají. Ve chvíli, kdy začnou věřit tomu, že něco umí, se jako mávnutím kouzelného proutku zvýší i jejich sebevědomí. A nová práce se pak hledá mnohem snáze.

Chci, aby mě moje práce bavila

Kariérové poradenství není jenom nástroj pro ty, kteří jsou v nějaké krizové situaci (třeba řadu měsíců bez práce). Je nebo mělo by být celoživotní záležitostí dostupnou v podstatě komukoli. Na konzultace nebo do kurzů proto chodí k Heleně i lidé, kteří přemýšlí nad změnou zaměstnání, hledají pracovní uplatnění, které by je uspokojilo nebo chtějí poznat své dovednosti a naučit se je efektivně využívat.

Někteří z nich jsou nespokojení se svou prací, ale nedokáží přesně říci proč.  V takovém případě se Helena se svými klienty vydává na cestu do jejich minulosti. Společně pátrají po tom, co dělali třeba jako děti, co je bavilo, v čem byli dobří.  Vrací se ke svým snům, a sledují, co jim zabránilo v tom je naplnit. Lidé často disponují celou řadou dovedností, a záleží jen na nich, které z nich se rozhodnou dále rozvíjet a naplňovat. Sebezkušenostní techniky jim pomohou odkrýt ty, které zůstaly léta schované – třeba i kvůli tlaku okolí (rodiče měli jasnou představu o tom, co budou jednou dělat, učitelé jim na základě jednoho vyplněného testu „pomohli“ vybrat školu, kterou vlastně nikdy nechtěli studovat).

Takových příkladů každý z nás ve svém okolí jistě najde celou řadu. „Moji klienti a klientky se často ocitají v bludném kruhu nezáživných zaměstnání, pro která mají ale kvalifikaci a potřebné zkušenosti. Kariérové poradenství jim pomáhá najít nový směr a získat práci, která je opravdu baví. A práce, do které se mohu ráno těšit, přináší rovnováhu a spokojenost i v osobním životě“, uzavírá své zkušenosti Helena Košťálová.

Zaujal vás Helenin přístup?

Pracujete s klienty, kterým by podobné aktivity prospěly? Nebo byste sami rádi využili služeb kariérové poradkyně? V tom případě můžete buď navštívit jeden z kurzů kariérového poradenství či osobního rozvoje, které Helena vede nebo se objednat na osobní konzultaci. Pro bližší informace kontaktujte Sandru Najmanovou na telefonu 774 454 528 nebo e-mailem na adresu sandra.najmanova@ekscr.cz