Práce snů? Pro mě ta, ve které rostu

Žaneta Konečná

Před necelými dvěma měsíci jsem do EKS nastoupila jako lektorka. Než se to stalo, dlouho jsem přemýšlela, která práce by mě naplňovala.V práci totiž trávíme třetinu života. Proto bychom si měli vybírat povolání, které je s naším životem v souladu. Práci, která vychází z nás samotných a ne pozici, kde se přemáháme a děsíme se pondělí.

Jak však takovou práci najít? Jak vůbec poznat, které povolání je v harmonii s naší osobností?

Sama jsem nemohla přijít na to, která práce by to měla být. Chtěla jsem se věnovat psychologii, být v kontaktu s lidmi. Taky jsem věděla, že mě baví tvořit nové věci a že lidé kolem mě jsou klíčoví. Co však s tím? K jaké pozici bych to měla přiřadit? A je to vůbec správné uvažování, když se svět práce mění každým dnem?

"V dnešní době přiřadit správného člověka ke správné pozici je jako trefit motýla bumerangem".

Neměli bychom tedy přemýšlet o naší práci pouze jako o škále povolání, ale spíše definovat faktory, které jsou pro nás důležité.

Pro mě osobně je jedním z těchto faktorů růst. Potřebuji cítit, že se neustále učím, zlepšuji a rozvíjím. To mi práce v EKS umožňuje. 

V úterý 21.3 jsem se zúčastnila kurzu Kariérové poradenství v praxi, vedený kolegyní Helenou Košťálovou, který mě v mnohém posunul. Chtěla bych s vámi sdílet pár momentů workshopu, které posunou dál i vaši praxi poradce.

  • Začněte ice breakem

Helena má skvělou schopnost semknout skupinu dohromady a vytvořit atmosféru důvěry. My jsme například hledali souvislosti mezi námi a oblíbenými filmy. Vyzvěte klienty, aby si všímali toho, co je na filmech zaujalo a našli důvod, proč je zaujalo zrovna tohle.

  • Schéma rozhovoru: zrcadlení - otázky - návrhy

Pro mě osobně asi nejpřínosnější cvičení, které by si měl každý vyzkoušet na vlastní kůži. Vyzvěte klienta, aby popsal jeden konkrétní den, kdy se cítil opravdu skvěle. Veďte na tohle téma rozhovor. Práce poradce je pak označovat místa, kdy byl klient spokojený. Věnujte pozornost také jakékoliv výjimce v klientově chování. Například obvykle není pečlivý, ale teď najednou byl. Jak se to stalo? Co tuhle výjimku způsobilo?

Na kurzu jsme toho stihli ještě mnohem víc a do hloubky. Velmi přínosná byla například metoda Core Quadrant, ale o tom příště. Cvičení i praktické ukázky jsme prožili na vlastní kůži. Inspirovali jsme se navzájem i s ostatními účastníky. Jsem vděčná za to, že můžeme sdílet. Za to, že když člověk chce, tak má možnosti, jak posouvat sebe i svou práci dál.

V dubnu u nás proběhne další kurz zaměřený na poradce - Storytelling v kariérovém poradenství a já už se moc těším.

Chcete taky ve vaší práci růst? Přihlaste se na kurz -http://www.ekscr.cz/cs/kurz/novinka-storytelling-v-karierovem-poradenstvi-0