Občas je potřeba vybočit ze zajetých kolejí a zkusit něco nového

Markéta Cudlínová

Danielu Jungovou to už od střední školy táhlo k dobrovolnictví, takže postupně pracovala s dětmi v nemocnici, pomáhala v LGBT centru, doučovala romského chlapce a podílela se na feministickém časopise. A protože ji podobné aktivity provázejí dodnes, nastoupila do EKS letos v únoru jako koordinátorka nového vzdělávacího projektu pro cizince a cizinky. A jaká byla její cesta do EKS?

 

Jaké byly tvoje úplně první pracovní zkušenosti?

V naší generaci je už samozřejmé, že člověk nesetrvá celý život v jednom zaměstnání, ale vyzkouší si toho naopak hodně. Umět se přizpůsobit novému prostředí se tak rozhodně hodí. Já jsem ještě během studií pracovala jako osobní asistentka lidí s fyzickým handicapem, a potom v neziskové organizaci v oblasti fundraisingu. Jak ale člověk ztrácí postupem času motivaci, je potřeba vybočit ze zajetých kolejí a zkusit něco nového.Lákal mě trochu jiný typ práce, i když stále v neziskové oblasti (a taky jsem si chtěla procvičit španělštinu). Odjela jsem proto na stáž do USA.

Čemu ses na stáži věnovala?

Během šesti měsíců jsem pracovala ve čtyřech různých neziskových organizacích ve Washingtonu DC. Měla jsem tak možnost setkat se s lidmi bez domova, lidmi se závislostmi a duševními chorobami, transgender lidmi a imigranty. Velmi často se všechny tyto charakteristiky scházely u jediného člověka. Nakonec by se dalo říct, že kontakt s těmito lidmi vyhledávám – jsou mému srdci blízcí.

Proč ses rozhodla pracovat v EKS?

Po návratu do Prahy mě EKS jako organizace zaujala svou citlivostí k tématům, jako jsou rovnost a podpora znevýhodněných lidí. Pracovat opět s migranty, i když tentokrát z jiné výchozí do jiné cílové země, mi dávalo smysl.

A co tě v práci nejvíc motivuje?

Myslím si, že při výběru školy i práce mě pokaždé zajímalo, jestli je tam různost pohledů považována za hodnotu nebo spíš za překážku, a taky jestli to bude výzva nebo nuda. A co mě nejvíc motivuje? Asi oni na začátku zmínění lidé, kteří to nemají v životě vždycky snadné.

Děkuji za rozhovor a doufám, že se ti bude v EKS líbit!