Co na vás prozradí obsah vaší kabelky?

EKS

Představte si, že jste ztratila kabelku. Někdo, kdo vás nezná, ji najde, a na základě jejího obsahu si udělá obrázek o její nositelce – tedy o vás. Klíčky od zámku od kola – sportovní typ. Parfém – vždy chce být upravená a elegantní. Pečlivě vedený diář – organizovaná povaha s mnoha povinnostmi. Odpovídalo by to toto hodnocení, jak se vidíte vy sama? Aktivitu "co o mě říká moje kabelka" s úspěchem využíváme nejen v kurzech osobního rozvoje, ale vyzkoušet si ji v září mohly i účastnice semináře „Ženy ženám“ v Novém Městě na Moravě. A jak to celé probíhalo?

Velká část žen tráví většinu času v zaměstnání, péčí o druhé a o domácnost. Prostor pro sebe samu je proto třeba si aktivně vytvářet. I to byl jeden z hlavních důvodů vzniku ženské skupiny Rellia, která organizuje kulturní akce, výlety, společná výtvarná tvoření, ale vyjadřuje se i k místnímu dění, a do budoucna plánuje založení vlastní organizace. Na příkladu aktivních žen z Rellie se tak účastnice semináře mohly přesvědčit, že v pozitivně naladěné skupině jde vše mnohem lépe.

Základním předpokladem jakékoli angažovanosti je totiž znalost sebe sama a chuť dále se rozvíjet. V rámci semináře, který pořádala Rellia ve spolupráci s EKS, proto proběhlo několik komornějších workshopů, které ženám umožnily pohlédnout na sebe novýma očima a diskutovat nad tím, co jim přináší radost a kam by si přály investovat svůj čas. Opět se potvrdilo, že žen, které se chtějí dále rozvíjet a poznat další podobně naladěné ženy, není málo. „Přišla jsem se podívat jen ze zvědavosti, informovat se, co se u nás ve městě děje, ale sebevědomí a cílevědomost žen z Rellie mne přimělo přemýšlet nad sebou samotnou,“ říká jedna z účastnic, jejíž přítelkyně ji na seminář pozvala.

 

Na semináři se také ukázalo, jak málo ženy přemýšlejí nad vlastními zájmy, koníčky, potřebami, životním stylem a tím, co je spojuje. Nové Město na Moravě je se svými 15 000 obyvateli totiž stále místem, kde je většina žen nad rámec placeného zaměstnání primárně zodpovědná za tzv. druhou směnu (nákupy, úklid, péče o děti) a nedělí se o ni s dalšími členy domácnosti. Veliká chuť na sobě pracovat a aktivně měnit své okolí žen z Rellie je však důkazem toho, jaká síla spočívá ve vzájemné spolupráci.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.