5 jednoduchých kroků na cestě k sebepoznání

Helena Košťálová

„Ženy nevědí, co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou.“ Také vás někdy tento citát, který bývá připisován Oscaru Wildovi, provokuje? S trochou nadsázky bychom ale mohli říct, že platí pro všechny, kteří cítí nespokojenost, ale nedokážou ji přesně popsat. A co můžeme udělat pro to, abychom dokázali sami sobě i svému okolí popsat svoje potřeby a přání? Vyzkoušejte 5 jednoduchých kroků, které vám pomohou udělat si jasno v tom, kdo jste a co doopravdy chcete.

Všímejte si všech svých rolí

Tak jako v divadle, i v životě hrajeme „role“ a dostáváme se do různých situací a vztahů. Současně tak můžeme mít např. roli matky, manželky, přítelkyně, dcery, sousedky, manažerky, zaměstnankyně, zpěvačky v kapele a chovatelky perských koček. Některé role se vzájemně doplňují, jiné spolu soupeří. Které role jsou pro nás ty klíčové? A pečujeme o ně tak, jak si zaslouží? Vyberte ty, které jsou ve vašem životě nejdůležitější, a opravdu se jim chcete věnovat. Čas trávený v těchto rolích nám totiž přináší energii a radost.

Pojmenujte si, co děláte rádi

Každý z nás vykonává celou řadu činností doma i v zaměstnání. Některé aktivity ale příliš nevyhledáváme, zato jiné nám jdou krásně od ruky. Napište si seznam činností, u kterých vám čas plyne rychleji nebo těch, které aktivně sami vyhledáváte. Můžete udělat něco pro to, abyste si své oblíbené aktivity dopřávali častěji? Napadá vás cesta, jak se těmto aktivitám věnovat i v rámci vaší práce? Vědět, které činnosti máme rádi, je prvním krokem k tomu je opravdu dělat.

Inspirujte se od svého okolí

Není nutné snažit se zavděčit každému požadavku, který okolo sebe slyšíme. Pohled zvenčí ale vypovídá o tom, jak na ostatní působíme a může být i cenným zdrojem inspirace. Nebojte se proto čas od času svých blízkých zeptat na jejich názor, možná vám jejich pohled odkryje to, co by vás samotné nikdy nenapadlo. Současně si však uchovejte vlastní nadhled – co o nás říkají ostatní, nemusí být totožné s tím, jací opravdu jsme.

Naslouchejte své intuici

Je dobře, že zásadní rozhodnutí podrobujeme racionální analýze. Někdy se ale stává, že navzdory všem logickým argumentům o svém rozhodnutí pochybujeme. Něco nám říká, že to není ono. Intuice zpravidla přichází dříve, než rozumové zdůvodnění. Zkuste si tedy vzpomenout, jaký byl vás první pocit, když jste poprvé pomysleli na některé zásadní rozhodnutí. Intuice samozřejmě není neomylná, ale vyplatí se s ní pracovat, protože nám nabízí jiný úhel pohledu. Pokud si tedy i přes množství racionálních argumentů nejste jisti, zkuste pro změnu naslouchat své intuici.

Popusťte uzdu své fantazii

Co byste udělali, kdybyste vyhráli 100 milionů? Pusťte uzdu své fantazii a představte si, že vás potkala taková velká výhra. Jak byste s těmito penězi naložili? Jakým činnostem byste se začali věnovat? A co byste naopak dělat přestali? S kým byste chtěli trávit svůj čas? A co ještě byste ve svém životě změnili? I když vás možná takováto výhra nepotká, odpovědi na předchozí otázky vám mohou napovědět něco o vás a nasměrovat vás tím správným směrem.

Plánujete změnu v kariéře nebo chcete lépe poznat a posílit vaše silné stránky? Vyberte si z naší nabídky kurzů osobního rozvoje!