Ohlédnutí za netradičním seminářem u kávy a bábovky

EKS

Dnešní svět je velmi proměnlivý. Pracovat v jediné společnosti celý život už není příliš běžné. Větší flexibilita sebou ale na druhou stranu přináší větší nejistotu, protože naše budoucnost je mnohem méně předvídatelná a stabilní. A jak se tedy zorientovat ve všech příležitostech, které nám okolní svět nabízí? Pomoci může kariérové poradenství, služba, která stále není v ČR příliš rozšířená. Netradiční seminář EKS „Kariérové poradenství- nástroj do školy, do práce i do života“, se proto zaměřil na představení této služby, a sdílení inspirace z poradenské praxe.

Zatímco v řadě zemí Evropy je běžné, že lidé zásadnější změny své kariéry průběžně konzultují s kariérovým poradcem, v ČR se stále zaměňuje kariérní poradenství za asistenci při volbě povolání u školních dětí, případně povinnou návštěvu úřadu práce v případě nezaměstnanosti. 

Přitom službu kariérového poradenství dnes nenabízí jen zaměstnanci úřadu práce nebo výchovní poradci na školách, ale také sociální pracovníci, vzdělavatelé dospělých, personalisté či soukromí koučové. Seminář proto propojil zástupce nejrůznějších organizací i soukromé poradce ze všech těchto sfér. Kromě praktických metod do poradenské praxe nabídl také prostor ke sdílení a diskusi nad možnostmi využití kariérového poradenství ve školách, na pracovišti a při přímé práci s klienty. A o čem se nejvíc diskutovalo?

Protože kariérové poradenství si svou cestu k masovému využití v ČR teprve hledá a není zde systém, který by zastřešil veškeré poradenské aktivity, byly debaty mezi účastníky velmi živé. Měli by být například na školách speciální kariéroví poradci či by poradenství mělo být součástí běžné výuky? Je pro poradenství místo i ve firemním prostředí, a pokud ano, jaký může mít přínos pro zaměstnavatele? A v jakých situacích je vhodné využívání kreativních metod v poradenství?

Na semináři proběhlo také slavnostní představení naší nové metodiky „Praktický průvodce kariérového poradce pro 21. století“, kterou si můžete zdarma stáhnout či objednat její tištěnou verzi na info@ekscr.cz. Metodika je určena zejména pro poradce z praxe a čtenáři zde naleznou přehled kariérových teorií v kostce spolu s aktivitami, které rádi v poradenské práci využíváme.

A jaká byla na semináři u kávy a bábovky atmosféra? Prohlédněte si fotogalerii z akce nebo načerpejte inspiraci v úvodní prezentaci EKSprezentaci Centra Euroguiance.

Seminář je završením úspěšného projektu „Na cestě do práce“, financovaného z fondů ESF a státního rozpočtu ČR.

 

 

Fotogalerie: