Nový zákon o státním občanství je nepřiměřeně zpřísňující

Christo Bjalkovski

Tisková zpráva: Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Praha, 2. října 2012

Česká republika je již dnes nejpřísnějším státem EU ohledně udělování občanství cizincům a nový zákon má dát úředníkům ještě více moci nad cizinci, varují Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva. V souvislosti s novým zákonem o státním občanství České republiky, který má vláda projednávat na své schůzi 3.10. 2012, zaslaly nevládní organizace vládě otevřený dopis.

Zákonu vyčítají, že na jedné straně sice umožní českým občanům i cizincům dvojí občanství, ale na druhé straně nepřiměřeně posílí moc úředníků Ministerstva vnitra nad migranty. „Zákon začali úředníci Ministerstva vnitra připravovat již od roku 2004, tedy hned poté, co Nejvyšší správní soud začal korigovat jejich rozhodovací praxi a označil mnoho jejich rozhodnutí za svévolná; snaží se zákon napsat tak, aby byli v podstatě nekontrolovatelní, a zatím se jim to přes četné protesty odborné veřejnosti zřejmě daří“, uvádí Mgr. Pavel Čižinský z Poradny pro občanství.
Mezi zpřísnění patří např. zvýšení počtu podmínek udělení státního občanství ČR (včetně nepobírání sociálních dávek, znalost ústavy aj.), zavádění zcela vágních formulací („Státní občanství České republiky lze udělit, pokud žadatel je integrován do společnosti v České republice, zejména pokud jde o integraci z hlediska rodinného, pracovního, nebo sociálního.“), omezování soudního přezkumu rozhodnutí, prodloužení lhůty k rozhodnutí ze současných 90 dnů na dvojnásobek (i s odvoláním bude celé řízení trvat téměř rok) nebo zavedení povinnosti některých dětí ze smíšených rodin předkládat testy DNA na otcovství. Dle statistik Eurostatu je přitom ČR již dnes nejpřísnějším státem při udělování občanství, neboť občanství je udělováno asi jen jednomu tisíci cizinců ročně. Cizinci sami označují již současný stav za netransparentní a bojí se o občanství žádat. „Každé takové utajené a neprůhledné prostředí, byť zdůvodňované státní suverenitou, je vždy i rizikem korupčním“, dodává Čižinský.
Nevládní organizace v dopise vyzvaly ministry, aby ze zákona vypustili ty pasáže, které dávají úředníkům Ministerstva vnitra „nepřiměřenou moc nad cizinci a cizincům naopak jen povinnosti a nejistotu“ a aby schválili férovější úpravu. Dle Marka Čaňka z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty je třeba určitá změna perspektivy: „Občanství není něčím, čím stát musí bezpodmínečně šetřit. V zájmu každého demokratického státu je, aby ti, kdo na jeho území trvale žijí, měli i všechna občanská práva a podíleli se na správě věcí veřejných.“

Více informací:
- otevřený dopis ze dne 2.10. 2012
- článek Stručná analýza některých problémů návrhu zákona o státním občanství ČR

Marek Čaněk                                                           Pavel Čižinský
Konsorcium nevládních organizací                           Poradna pro občanství/Občanská
pracujících s migranty                                               a lidská práva
tel.: 776 003 635                                                        tel.: 776 882 774
e-mail: marek.canek@konsorcium-nno.cz                e-mail: pavel.cizinsky@post.cz