Myšlení je jako jízda na kole- dá se trénovat!

EKS

Co všechno zvažujete, když se chystáte koupit nový dům? Velikost, cenu, dispozici? Ale co další faktory- je tam dobrý televizní signál? Jak snadno půjde odčerpat voda z potrubí v případě, že dojde k výpadku proudu a bude mrznout? A jak bude vypadat nejbližší okolí domu na podzim či v zimě, až opadá listí ze stromů a keřů? Myšlení je dovednost, podobně jako třeba ježdění na kole. Můžeme ho trénovat a zlepšovat, na rozdíl od inteligence, která je vrozená. A jak na to v praxi?

Metodám, jak systematicky zlepšovat naši schopnost myšlení, se intenzivně věnuje známý pedagog, psycholog a kognitivní vědec Edward de Bono. V jeho pojetí je kreativita systematický proces, který může rozvíjet každý jedinec, a nikoli nějaký „božský záblesk shůry“, který přijde jen k těm vyvoleným. Pro začátek si stačí osvojit několik jednoduchých kroků, které pomůžou naše myšlení strukturovat a zohlednit tak nejrůznější aspekty, které souvisí s tématem, o kterém přemýšlíme. Například zvážit všechny plusy a mínusy. Zamyslet se nad dopady v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Umět si dobře vydefinovat priority. Nebo se na věc podívat i očima těch osob, kterých se daná věc týká.  

Jak trénovat kreativní myšlení

Skutečnou výzvu představuje tzv. laterální myšlení, které je stavebním kamenem kreativity. Je to myšlení, které nás nutí posunout se ven ze zajetých kolejí našeho standardního uvažování a zavedených vzorců. Jak? Díky tomu, že hledáme zdroje inspirace v zcela náhodných podnětech v našem okolí. Zkuste si to sami, a budete překvapeni, kolik nových nápadů vygenerujete! Vyberte náhodně třeba nějakou fotografii, předmět či heslo v encyklopedii. To pak spojte s tématem, o kterém přemýšlíte a zkuste na základě tohoto nahodilého, nečekaného a zcela neobvyklého spojení vygenerovat nové nápady. Náhodný podnět pak použijte jako odrazový můstek. Uvidíte, kolik průlomových nápadů tak vytvoříte, které by vás standardní cestou nikdy nenapadly.

S inspirativními metodami Edwarda de Bona máme v EKS bohaté zkušenosti, s úspěchem je využíváme například pro generování nových nápadů během týmových schůzek nebo v našich kurzech. A protože se nám velmi osvědčily, absolvovali jsme v minulém roce intenzivní týdenní školení ve Slovinsku, které bylo zaměřeno právě na další rozvoj kreativního myšlení. Inspiraci a nové podněty jsme již zapracovali do našich kurzů a těšíme se, až si nové metody budeme moct vyzkoušet v praxi.  

Studijní cesta do Slovenska proběhla v rámci projektu "Inspirace a inovace v kariérovém poradenství", který je financován Erasmus+ Programme of the European Union.