Kurz pro vietnamskou komunitu v Turnově? Ano, a na téma podnikání

Lenka Němcová

Už jste četli o našich aktivitách v Praze a Plzeňském kraji? Dnes vám nabízíme také „čerstvé“ zkušenosti naší lektorky z workshopu pro klienty Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) Libereckého kraje.

Nebylo tomu poprvé, co nás CPIC přizvalo ke spolupráci a požádalo nás o zajištění sociokulturního kurzu na téma podnikání. Předchozí dva workshopy se uskutečnily v minulém roce v České Lípě a Liberci, kde jsme proškolili skupiny migrantů z Mongolska. Tentokrát jsme byli pozváni do Turnova, města označovaného jako srdce Českého ráje, ve kterém žije zhruba 800 migrantů a migrantek. Pro příslušníky vietnamské komunity, která je po slovenské a ukrajinské v této oblasti třetí nejpočetnější migrantskou skupinou, byl připraven dvouhodinový seminář na téma podnikání v České republice.

Seminář proběhl za účasti vietnamského tlumočníka, který pracuje mimo jiné jako soudní překladatel a v České republice žije již 20 let. Před začátkem semináře zavzpomínal na dobu, kdy ještě nebyl problém získat pro Vietnamce zaměstnání v klasickém zaměstnaneckém poměru. A tak nebylo výjimkou, že v Turnově místní Vietnamci pracovali na pobočce sklářské firmy Preciosa nebo v truhlářských podnicích. Dnes je však pro mnohé jedinou cestou, jak v ČR, resp. na Turnovsku pracovat, podnikání. Samotní účastníci a účastnice semináře měli již několikaleté zkušenosti s provozováním živnosti zaměřené na maloobchod nebo rychlé občerstvení.

Interaktivní výuka proběhla formou skupinové i individuální práce a navazující diskuzí. Stejně jako ve všech kurzech organizovaných EKS jsme i v Turnově kladli důraz na propojení obsahové a jazykové výuky. V praxi to pro účastníky a účastnice znamenalo zejména možnost rozšířit svou slovní zásobu z oblasti podnikání a zlepšit práci s textem. Tyto aktivity byly tematicky zaměřeny na postup založení živnosti, jednotlivé druhy živností, povinnosti podnikatelů ve vztahu k úřadům a také na rozdíl mezi zaměstnáním a podnikáním v souvislosti s rizikem tzv. švarcsystému. Přestože byl seminář organizován s podporou vietnamského tlumočníka, tak se ukázalo, že naprostá většina zúčastněných je schopná komunikovat v českém jazyce a mimo to i číst a rozumět psanému textu. Díky tomu si tak z našeho workshopu odnesli nejen praktické informace o podnikání v ČR, které byly tlumočeny do vietnamštiny, ale měli také možnost procvičit své komunikační dovednosti v češtině.

Pracovní materiály, které EKS pro výuku připravila, mohou účastníkům a účastnicím i nadále sloužit jako zdroj cenných informací a kontaktů.