Důvěru v sebe můžeme trénovat

Helena Košťálová

Při práci klienty mám někdy pocit, že lidé skloňují slovo sebevědomí ve všech pádech: „Já na to nemám sebevědomí, takhle se na pohovoru vychloubat,“ řekla mi klientka na kurzu prezentačních dovedností. A jiná zase přišla na konzultaci se slovy „Potřebuji si zvednout sebevědomí, abych našla lepší práci…“. Jak to vlastně je, co potřebujeme k tomu, abychom na pracovním trhu uspěli? Odpovědí může být pojem „self-efficacy“ – důvěra člověka ve vlastní schopnosti, tedy důvěra, že požadovaný výkon zvládnu. A lze tuto schopnost nějak trénovat?

S pojmem „self-efficacy“ jako první přišel kanadský psycholog Bandura. V praxi to znamená, že někdo bez velkých obav plní úkoly, které dosud nikdy nevyzkoušel. A jiný člověk si netroufne vstoupit do situace ve které si nevěří (a to i přesto, že k tomu má všechny předpoklady).

Jak to vypadá, když má někdo „self-efficacy“?

Člověk, který je vybaven důvěrou v sama sebe, rozhodně není dobrodruh, který se nezodpovědně vrhá do aktivit, ke kterým nemá kompetence. Jde o vyzrálou osobnost, která dokáže analyzovat svoje úspěchy i své silné stránky, které jí k úspěchu dopomohly. Na základě toho vyhodnotí novou situaci. Například když už jsem zvládla opakovaně zorganizovat konferenci pro malou skupinu, troufnu si na velkou mezinárodní akci. Jen si budu muset dát větší pozor na spolupráci s externími dodavateli. Čím silnější máme „self-efficacy“, tím více máme odvahy a energie do pracovního výkonu, a tím více se také můžeme posouvat dál.

A jak jej můžeme u svých klientů zvyšovat?

Způsobů je několik a je lepší je navzájem kombinovat. Jednou z možností je již zmíněná analýza úspěchů a silných stránek, vždy se doporučuje postupovat co nejkonkrétněji a ke každému úspěchu mít i „důkaz“, který moje tvrzení podpoří. Další metodou jsou i tzv. „rolové modely“. Když vidím, že někdo jako já (někdo z mojí komunity, mé etnické příslušnosti, s podobným vzděláním atd.) dosáhl velkého pracovního úspěchu, proč bych to nemohla zkusit i já? Tento model se hodně osvědčuje zejména při práci s mládeží ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Moje oblíbená aktivita

Velmi se mi při poradenské práci osvědčila jednoduchá aktivita, která spočívá v třídění činností na 3 skupiny: 1. činnosti, které rád dělám; 2. činnosti, které bych rád dělal; 3. činnosti, které bych rád dělal, kdybych na to měl.  Z hlediska „self-efficacy“ je samozřejmě nejzajímavější třetí skupina aktivit. V poradenském rozhovoru pak pomáhám naši klientům rozkrýt jejich obavy a odlišit ty objektivní od bariér, které si často velmi zbytečně sami konstruujeme ve svých hlavách.

 

Pojetí „self-efficacy“ a technikám, pomocí kterých lze důvěru v sebe u klientů posilovat, se věnuje náš nový kurz Rozvoj kompetencí u klienta.