Pozitivní přístup „mocných“ v Irsku přispívá k integraci cizinců

08. 11. 2011
Kategorie: Migrace
Autor/autorka: Christo Bjalkovski

Sabe Soe, Eva Kavková
„Velice inspirující byl přistup „mocných“. Poslanec sněmovny a představitel městské rady nám ukázali příklad pozitivního postoje k migraci a migrantům, přiklad toho, jak tento složitý jev může být v moderní společnosti přínosným pro lidi a stát.“
 – Ljudmila, členka Národní platformy migrantek ČR, účastnice mezinárodního setkaní v Dublinu

[Networking%20Migrant%20Women%20Dublin/IMG_5068_m.jpg]

Takto hodnotila v pořadí již třetí setkání migrantek z České republiky, Německa a Irska jedna z členek české výpravy. Setkání se tentokráte konalo v Irském Dublinu (od 13. do 16. října 2011) a největším zážitkem pro jeho účastnice bylo bezesporu setkání s irskými zákonodárci a prohlídka parlamentu, po které následovala žhavá debata o tom, proč je v irském parlamentu tak málo žen (pouze 10%) a jaké jsou nástroje podpory politické participace migrantek. Účastnice z České republiky hodnotily toto setkání za velmi přínosné pro jejich další angažování v oblasti integrace cizinců.
Velkou inspirací bylo setkání s irskými odborníky a odbornicemi v oblasti migrace, spolupráce místní správy, samosprávy i vládních úřadů s migrantskými organizacemi a také komunitní projekty cizinců samotných.

„Neuvěřitelně bohatý program setkání - počínaje prohlídkou irského parlamentu a s přímou komunikací se členy parlamentu až po neformální diskuse se členy partnerských organizací projektu - AkidWa (Irsko) a Maisha (Německo), odvaha a aktivní občanský přístup členek těchto organizací i vlastní seznámení s nimi bylo neocenitelnou odbornou zkušeností ale i duchovním zážitkem.“
– Elena, členka Národní platformy migrantek ČR, účastnice mezinárodního setkaní v Dublinu

Díky pestrému složení účastnic třídenního workshopu (v české skupině byly zastoupeny především migrantky ze zemí bývalého Sovětského Svazu, naopak irská a německá organizace pracují primárně s ženami, které se narodily v Africe) se ukázalo, že je při tvorbách migrační a integrační politiky velmi nutné brát na zřetel různorodé socio-kulturní rozdíly mezi migranty a migrantkami. Rozdílné původy zemí, ze kterých pochází migranti, mají též důsledek na stupeň úspěšné integrace v hostitelské zemi.


Další fotografie ze setkání naleznete zde.

Projekt Networking Migrant Women byl podpořen v rámci Programu celoživotního učení – projekty partnerství Grundtvig podpořeném Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy.

↑ nahoru

 

Kalendář akcí

 


Publikace

Podporujeme

Česká ženská lobby - jsme členky Dejte svůj hlas ženám v politice! Migrace online avatar